Zasilacze awaryjne do monitoringu – zapomniany obowiązek

Zasilacze awaryjne do monitoringu – zapomniany obowiązek
2018-02-05 5 komentarzy Poradnik naczelny

 

W poprzednich wpisach dot. poprawnie zbudowanego systemu monitoringu wspomnieliśmy, że prawidłowo opracowany system nie tylko odpowiada parametrami optycznymi (ilością megapikseli) potrzebom końcowego klienta, ale również zabezpiecza całość instalacji przed zagrożeniami.

Potencjalne zagrożenia wpływające na to czy nasz system monitoringu jest przemyślany czyli poprawnie zrealizowany są 2 i obie dotyczą archiwum nagrań monitoringu.

Pierwszym temat jest już opisany na naszym blogu jest temat wielkości dysku i tym samym długości nagrań wstecz, a drugim jest zapewnienie awaryjnego zasilania w momencie jego braku w sieci.

Po co mi UPS i dlaczego awaryjne zasilanie monitoringu nas uratuje – o tym w dalszej części artykułu.

Dlaczego zasilanie awaryjne dla monitoringu jest niezbędne?

Aby zapewnić zasilanie w momencie gdy poprzez zdarzenie losowe (zanik prądu z powodu awarii) lub przez interwencję intruzów prądu w sieci zabraknie.

Prostym i w sumie niedrogim elementem jakim jest zasilacz awaryjny uchronimy się przed scenariuszem w którym z powodu braku prądu kamery są wyłączone, a rejestrator nie nagrywa obrazu.

Zasilacz awaryjny  w przypadku spowodowania zwarcia w instalacji elektrycznej i w konsekwencji wyłączenia bezpieczników utrzymuje system monitoringu w działaniu jeszcze przez ok 30 do 40 minut. (W przypadku jakiejkolwiek próby kradzieży/włamania żaden z intruzów nie będzie czekał, aż kamery przestaną działać)

Jak podłączyć zasilacz awaryjny UPS do monitoringu?

System monitoringu ma zwykle „dwie wtyczki” do których musimy doprowadzić zasilanie. Pierwsza wtyczka to zasilanie rejestratora, druga wtyczka zasilanie kamer. ( w dużym uproszczeniu)

Najprostsze UPSy, które wystarczą do skutecznego zasilania systemu kamer posiadają z tyłu swojej obudowy 2 gniazda schuko (normalne takie jak „w ścianie”).

UPS podpinamy do sieci, a wtyczkę od rejestratora i zasilania kamer wpinamy do UPSa, tak by zasilacz awaryjny był swego rodzaju rozgałęźnikiem zasilania.

Ile czasu monitoring będzie działał na UPS?

Odpowiedzi na to pytanie nie da się udzielić dokładnie, a każdy doświadczony monter instalacji monitoringu  nigdy nie będzie w stanie udzielić innej niż matematycznej odpowiedzi. UPS ma swoją moc, kamery i rejestrator określony pobór mocy i na tej podstawie da się odpowiedzieć na pytanie: „ile czasu UPS będzie zasilał monitoring?” Jednak wyliczenie nie bierze pod uwagę realnego zużycia, które może zwiększać się w czasie zużycia elementów, a także tego jaka jest długość instalacji i pozostałych czynników środowiskowych.

Najprostszym sposobem jest powołanie się na doświadczenie 😉 lub samodzielne testy.

Przy zestawie AHD składającym się z rejestratora 8 kanałowego z dyskiem 4 TB i 4 kamer 1,3 Mpx rozmieszczonych na instalacji 180 mb przewodu FTP zasilacz awaryjny 7,00 Ah utrzymuje w działaniu system przez ponad 40 minut.

Gdzie kupić zasilacz awaryjny do monitoringu?

Oczywiście polecamy sprawdzić zasilacze awaryjne w naszym sklepie, gdzie uzyskanie również fachową pomoc w doborze odpowiedniego urządzenia dla waszej instalacji monitoringu.

O czym należy pamiętać?

Do zasilacza awaryjnego UPS podłączamy wszystkie urządzenia, które są wykorzystywane w systemie czyli Rejestrator, zasilanie kamer, a także ROUTER zapewniający dostęp do internetu. O tym dlaczego należy podłączyć router do UPS, przeczytasz w kolejnym wpisie.

Tagi
Leave Comment
 1. 1

  Elektromaniak

  No w sumie racja, nie można zapomnieć o zasilaczu awaryjnym. Inaczej monitoring nie ma sensu.

  Odpowiedz
 2. 1

  Jarek

  Wydawało mi się, że mając dedykowane dyski do rejestratorów dodatkowe zasilanie nie będzie mi potrzebne. Ale zmieniłem zdanie, zaopatruje się w nie przy najbliższej okazji. Dzięki!

  Odpowiedz
 3. 1

  weronika

  Dzięki za rady

  Odpowiedz
 4. 1

  Kinga

  Hej, osobiście absolutnie zgadzam się z Twoim wpisem !

  Odpowiedz
 5. 1

  Grzgorz

  Widziałem kiedyś instalacje, gdzie klient miał podłączony do UPS’a jedynie rejestrator. Zdziwiłby się w w przypadku awarii zasilania. Na szczęście temat został naprawiony.

  Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *