Planuję monitoring – Rejestrator, czyli mózg naszego systemu

Planuję monitoring – Rejestrator, czyli mózg naszego systemu
2015-04-06 Brak komentarzy Poradnik Tech Blog

Kolejne oczywiste urządzenie w naszym zestawie nadzoru wideo, jeśli kamery były oczami, to rejestrator jest mózgiem organizmu zwanego monitoringiem.

Jeśli już wybraliśmy rodzaj technologii, w jakiej będą działały nasze kamery, to powinniśmy dobrać do nich odpowiedni rejestrator, mogący w pełni wykorzystać potencjał kamer. Bez rejestratora kamery pełnią rolę dekoracji (czy ładnej to kwestia gustu), może za wyjątkiem kamer IP, które mogą być obsługiwane przez sieć bezpośrednio z komputera czy innego urządzenia z dostępem do sieci. Jednak zakładamy, że otrzymany obraz i tak chcemy przetworzyć oraz zarchiwizować, więc decydujemy się na rejestrator.

Przede wszystkim, kiedy planowaliśmy ustawienie i ilość kamer, ograniczyliśmy zakres poszukiwań rejestratora poprzez wybór ilości kanałów przez niego posiadanych. Jeżeli decydujemy się na np. 6 kamer, rejestratory 4 kanałowe odpadają z miejsca, jednak jeżeli decydujemy się na 4 kamery, zbędne będzie wzięcie rejestratora z 16 kanałami. Tutaj decyzja jest prosta, idźmy więc dalej.

Przy wyborze rejestratora musimy kierować się jego technologią, rozdzielczością oraz trybem pracy – zostały one w większości wybrane wcześniej wraz z kamerami.
Tematu technologii nie musimy znowu poruszać, przejdźmy więc do trybu pracy – dostępnych jest ich kilka, w tym hybrydowy, mieszany w danej technologii oraz konkretnego typu.

  • Tryb hybrydowy oznacza, iż rejestrator ma możliwość obsługi kamer kilku rodzai kamer jednocześnie, np. 2 x AHD-L + 2 x D1. Ciągle bierzemy pod uwagę typ oraz ilość kamer, na jakie się decydujemy, a w związku z tym, że odradzamy łączenie kilku technologii na raz, przejdźmy dalej bez zagłębiania się w ten tryb.
  • Tryb obsługi kamer tej samej technologii w różnej rozdzielczości, pozwala na łączenie ze sobą np. 2 kamer AHD-M (720p) z 2 kamerami AHD-L (1080p). Umożliwia to obsługę 2 kamer wyższej rozdzielczości i 2 niższej.
  • Tryb obsługi kamer tego samego typu na wszystkich kanałach – na tym trybie powinniśmy się skupić. Przede wszystkim, jeżeli wybieramy 4 kamery AHD-H 1080p, obowiązkowo musimy wybrać rejestrator pracujący w tym trybie. Rejestrator obsługujący kamery wyższej rozdzielczości (AHD-H) bez problemu poradzi sobie z kamerami niższej rozdzielczości (AHD-M), odwrotnie już nie koniecznie!

Rejestrator nie będzie nagrywał obrazu bez zamontowania w nim dysku, jednak przejdziemy do tego w kolejnym wątku.

Tagi

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *