Planuję monitoring – od czego zacząć

Planuję monitoring – od czego zacząć
2015-04-01 3 komentarze Poradnik naczelny

Jako że potrzeba jest matką wynalazku, jest ona również czynnikiem, który motywuje nas do poszerzenia swojej wiedzy. Niniejszym wpisem rozpoczynamy serię wpisów na temat – system monitoringu – podstawowa wiedza.

W dzisiejszej części skupimy się na podstawach odpowiedniego doboru monitoringu, z czego powinien się składać, w jakiej technologii chcemy działać, tak by spełniał określone funkcje, a co za tym idzie, aby był odpowiednio dopasowany do naszych potrzeb.
Temat jest dość rozległy, w związku z czym zostanie rozbity na mniejsze wątki tak, żeby nie pominąć żadnych istotnych aspektów a zarazem nie przygnieść ilością tekstu.

Każdy system monitoringu, czy to domu, biznesu czy pojazdu, musi składać się przynajmniej z 5 elementów:
(zalecam przejście poprzez hiperłącza zamieszczone poniżej, dopiero po zapoznaniu się z tym wątkiem w całości.)

 1. Kamera – która w oczywisty sposób umożliwia obserwację zadanego obszaru (Planuję monitoring – Kamery, czyli oczy naszego systemu)
 2. Rejestrator – który obraz przesłany z kamery odbierze (Planuję monitoring – Rejestrator, czyli mózg naszego systemu)
 3. Dysk – umożliwia archiwizowanie obrazu w rejestratorze
 4. Monitor – podłączony do rejestratora umożliwia w rzeczywistym czasie obserwację obrazu z kamer oraz obsługę samego rejestratora
 5. Akcesoria montażowe – zasilacz do kamer, okablowanie, puszki montażowe itp.

Nawet rozwiązania All In One takie jak wideorejestratory samochodowe posiadają wszystkie te elementy zamknięte w małym opakowaniu (kamera scalona z rejestratorem, karta micro SD jako dysk, wyświetlacz LCD oraz akcesoria np. ładowarka pod zapalniczkę oraz uchwyt)

Poniżej zajmiemy się wyjaśnieniem postaw technologii AHD, Analogowej oraz IP oraz pomożemy wybrać odpowiednią z nich.

 

Już na samym wstępie musimy zastanowić się, czego oczekujemy od naszego nadzoru wideo czyli co tak na prawdę chcemy nagrywać. Tu staje przed nami pierwszy, najważniejszy wybór, czyli technologia w jakiej będziemy nagrywać. Mamy do wyboru 3 technologie, które postaram się teraz przedstawić, wraz z ich zaletami oraz wadami.

 1. Monitoring Analogowy
  http://monitorowany.com/Zestaw_Monitoringu_Bezpieczny_dom-4
  http://monitorowany.com/Zestaw_monitoringu_Bezpieczny_dom-2
  Tradycyjny, będący od wielu lat na rynku rodzaj technologii. Jest to sprawdzone rozwiązanie wykorzystujące tradycyjne złącza wideo monitoringu, obraz przesyłany jest sygnałem analogowym, nieco przestarzałym, biorąc pod uwagę dzisiejsze telewizory (obecnie rozdzielczość opisywana jest w megapikselach, częściej spotykamy ilość pikseli w pionie jak 1080p przy rozdzielczości 1920×1080 = +/- 2MPX, zaś rozdzielczość analogowa opisywana jest jeszcze w liniach i ograniczona jest przez rejestrator do rozdzielczości 960H – 960 x 582), odtwarzacze czy komputery. Rozwiązanie cieszy się jednak popularnością przede wszystkim ze względu na cenę i brak opóźnień poprzez bezpośrednie podłączenie kamer do rejestratora.Zalety:
  –  Najniższa cena względem pozostałych rozwiązań
  –  Brak opóźnień powodowanych połączeniem przez sieć (przybliżymy temat opisując technologię IP)
  –  Niezawodność (kamera łączy się bezpośrednio z rejestratorem, ograniczony wpływ urządzeń na drodze kamera – rejestrator)Wady:
  –  Niska rozdzielczość obrazu w porównaniu do pozostałych rozwiązań (max 960 x 582)
  –  Mała ilość szczegółów rejestrowanych przez system.
  –  Technologia ma już swoje lata w związku z czym będzie powoli wycofywać się z runku na rzecz nowoczesnych rozwiązań
 2.  Monitoring IP
  http://monitorowany.com/Zestaw_Monitoringu_Sieciowy-2
  Nowoczesne rozwiązanie, wykorzystujące dobrodziejstwa dzisiejszej technologii. W tej technologii system pracuje wykorzystując do przesyłu obrazu sieć, a co za tym idzie sygnał jest już w technologii cyfrowej, osiągającej możliwość zakodowania obrazu w znacznie większej rozdzielczości w porównaniu do sygnału analogowego. Technologia nadal jest rozwijana, jednak już teraz obraz w rozdzielczości HD 1.3 MPX jest dla IP wręcz minimum, FULL HD 1080p (2 MPX) spotkamy w prawie każdym rejestratorze tej technologii. W porównaniu do maximum oferowanego przez analogi (960 x 582), ilość szczegółów widzianych przez kamerę jest znacznie większa, a niektóre kamery mogą nawet pracować bezprzewodowo poprzez WiFi.Jednak monitoring IP nie jest niestety rozwiązaniem idealnym.Ponieważ IP są w pełni zależne od sieci, są bardziej wrażliwe na ingerencje oraz awarię. Na drodze między rejestratorem a kamerami musimy ustawić switch lub modem, do którego podłączamy urządzenia, a biorąc pod uwagę, iż sieć zwykle wykorzystuje się do wielu innych czynności, istnieje możliwość powstania opóźnień. Kamera jak i rejestrator muszą bowiem obsłużyć protokoły sieciowe zamiast „bez zastanowienia” przesłać obraz.Oczywiście istnieją rozwiązania, wykorzystujące technologię bezpośredniego połączenia kamer do rejestratora, jednak po pierwsze ich cena jest znacznie wyższa od klasycznych rozwiązań IP, po drugie urządzenia nadal korzystają z protokołów sieciowych, pomimo bycia podłączonymi bezpośrednio, po trzecie, rozwiązanie traci swoją zaletę pracy przez sieć bez ciągnięcia dodatkowych kabli.Zalety:
  – Znacznie wyższa jakość rozdzielczość obrazu niż w przypadku technologii analogowej (720p HD i większe).
  – Znacznie większa ilość szczegółów oraz wyższa jakość obrazu
  – Możliwość podłączenia urządzeń do istniejącego szkieletu sieci bez przeciągania dodatkowych kabli rejestrator – kamera.
  – Znacznie większe odległości pomiędzy kamerami a rejestratorem ograniczone jedynie przez zasięg sieci.
  – Możliwość podłączenia kamery nie tylko przez sieć lokalną, jednak również przez internet
  – Możliwość uzyskania podglądu bezpośrednio z kamer przez sieć czy internet, pomijając rejestratorWady:
  – Opóźnienia związane z obowiązkiem obsługi protokołów sieciowych przez kamery oraz rejestrator.
  – Zmniejszona niezawodność związana z potrzebą podłączenia urządzeń do sieci zamiast połączenia bezpośredniego.
  – W przypadku podłączenia poprzez dedykowane gniazda sieciowe w rejestratorze, rozwiązanie traci dużą część zalet monitoringu sieciowego oraz znacznie wzrasta cena zestawu.
  – Ryzyko wpłynięcia osób trzecich w połączenie między kamerami a rejestratorem podczas działania przez sieć, zwłaszcza internet.
  – Wykorzystanie dodatkowych urządzeń między kamerą a rejestratorem, mogących wpłynąć na pracę urządzeń lub znacznie wyższa cena w przypadku rozwiązania bezpośredniego.
 3. Monitoring AHD
  http://monitorowany.com/Zestaw_Monitoringu_Niezbedny_AHD_4
  http://monitorowany.com/Zestaw_Monitoringu_Szczegolowy_4
  Dość świeży rodzaj technologii dostępny na naszym rynku, będący złotym środkiem pomiędzy Analogami a rozwiązaniami IP, posiadający już dużą grupę zwolenników. Technologia AHD jest to technologia umożliwiająca zapis w wysokiej rozdzielczości oferowanej przez IP (720p HD oraz 1080P FULL HD), poprzez tradycyjne złącza oraz okablowanie wykorzystywane w technologii analogowej.Jest to po prostu następny, bezpośredni następca technologii analogowej, bazujący na tej samej idei, jednak wykorzystujący do przesyłu obrazu między kamerą a rejestratorem sygnał cyfrowy, bardziej odporny na zakłócenia i pozbawiony ograniczeń dotyczących rozdzielczości oraz jakości narzuconych przez technologię analogową. Dodatkowo, że wykorzystuje ona tradycyjne okablowanie, nie ma potrzeby podłączania jakichkolwiek urządzeń pomiędzy kamerami a rejestratorem, a same urządzenia zajmują się wyłącznie obsługą samego obrazu, bez zabawy z protokołami sieciowymi.Zalety:
  – Znacznie wyższa rozdzielczość w stosunku do technologii analogowej
  – Bardzo duża ilość szczegółów oraz wysoka jakość obrazu
  – Wykorzystanie tych samych złącz oraz kabli, co w technologii analogowej
  – Brak opóźnień występujących w technologii IP
  – Wysoka odporność na zakłócenia na trasie kamera – rejestrator
  – Niezawodność dorównująca technologii analogowej
  – Brak dodatkowych urządzeń mogących wpływać na działanie monitoringu.Wady:
  – Cena wyższa niż w przypadku technologii analogowej zwłaszcza przy rozdzielczości FULL HD 1080P
  – Nowa, dopiero rozwijająca się technologia, nie posiadająca jeszcze zbyt dużej różnorodności.

Na tym zakończymy temat porównania technologii monitoringu. Zapraszam do pozostałych wpisów z serii Planuję monitoring, poprzez kliknięcie w linki umieszczone w liście na początku strony.

Tagi
Leave Comment
 1. 1

  Jan

  Bardzo przydatny tekst. Wiele osób szuka porad w internecie i naprawdę cenne są wpisy, które są pomocne.

  Odpowiedz
 2. 1

  Adam

  Z tego co wiem to bardzo dobrej jakości monitoring oferujecie. Paru moich znajomych dosyć dobrze wypowiadało się o waszych systemach

  Odpowiedz
 3. 1

  E.S.

  Bardzo przydatny wpis dla mnie, bo planujemy z mężem zamontowanie monitoringu u nas w firmie. Dzięki za kawał dobrej lektury. Wpis 10/10

  Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *