Planuję monitoring – Dysk twardy do rejestratora

Planuję monitoring – Dysk twardy do rejestratora
2015-04-07 2 komentarze Poradnik naczelny

Witamy w kolejnej części serii porad „Planuję monitoring”

Dzisiaj padnie odpowiedź na pytania: dlaczego ważne jest stosowanie odpowiedniego dysku przeznaczonego do pracy w rejestratorze? Zwykły dysk komputerowy nie zda egzaminu?

Rejestratory wyposażone są w złącza SATA, co pozwala zamontować prawie każdy dysk z tym złączem, jednak fakt, że gwóźdź idealnie pasuje rozmiarem do gniazdka wysokiego napięcia, nie oznacza że dobrym pomysłem jest go w nim „montowanie”.
Oczywiście porównanie jest znacznie przesadzone, jednak idea jest równie zabójcza, przynajmniej dla tradycyjnego dysku komputerowego.

Tradycyjne dyski komputerowe będą działać znacznie krócej, niż byśmy się tego spodziewali (a zwłaszcza SSD z ograniczoną ilością cykli zapis\odczyt), ponieważ nie są przystosowane do pracy zamknięte wewnątrz rejestratora, bez przerwy  przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, w związku z czym wprowadzono dyski specjalnie przystosowane do właśnie do pracy w takim środowisku.
Wspomnieć trzeba przede wszystkim, że pomimo zupełnie innego przeznaczenia, dyski te nie odbiegają cenowo od tradycyjnych dysków HDD dla tych samych pojemności!
Przykładem dysków tego typu jest seria Purple od WD, skonstruowana specjalnie do pracy w monitoringu, posiadająca specjalne protokoły oraz technologie wpływające znacznie na żywotność oraz dodatkowo zapobiegające powstawaniu błędów podczas nagrywania.

http://monitorowany.com/168-dysk-wd-purple-4tb-wd40purx-do-cctv-35-sata-600.html

Ważne jest również dobranie odpowiedniej pojemności, jednak tu już wszystko zależy od zastosowania. W przeciwieństwie do komputera, większa pojemność nie umożliwi zainstalowania większej ilości programów, lepszym rozwiązaniem jest przeliczenie pojemności na ilość godzin (dni) ciągłego zapisu.

 

Przykładowa ilość miejsca zajmowanego przez nagranie z danych technicznych jednego z dostępnych u nas rejestratorów  (http://monitorowany.com/103-rejestrator-ahd-kenik-z-trzema-trybami-pracy-ipahdanalog-kk-7004a-h-do-4-kamer-25-kls-1080p.html):

960H:12~20G/ dzień*kanał
720P:20G~30G/ dzień*kanał
1080P:40G~50G/ dzień*kanał

W praktyce oznacza to, że dysk 1TB wystarczy nam na nagrywanie z 4 kamer AHD  1080P na około 6 dni, zaś w przypadku 4 kamer analogowych w rozdzielczości 900 linii na około 14 dni.
Jednak przy pojemności 4TB w jakości 1080P nagramy około 20 dni a przy 900 liniach około 60 dni.

Jak widać w celu przechowywania materiału wideo przez okres 14 dni z 4 kamer potrzeba dysku 1TB dla monitoringu analogowego 900 linii lub 4TB dla AHD 1080P (około 2000 linii).

Mam nadzieję, że temat pomoże rozwiać wątpliwości dotyczące wyboru pomiędzy dyskiem tradycyjnym a dyskiem przeznaczonym do monitoringu. W razie pytań, chętnie udzielimy odpowiedzi i dobierzemy rozwiązanie indywidualnie do Twoich potrzeb.

Jeżeli chcesz mieć gwarancję wyboru odpowiedniego dysku do monitoringu, zachęcamy do zakupów w naszym sklepie.

Tagi
Leave Comment
 1. 1

  Nowik

  Świetny wpis i bardzo przydatne informacje! Zastanawiałem się właśnie jakie dyski do rejestratorów wybrać do hali przemysłowej, by zapis był jak najdłuższy. Teraz już nie mam żadnych wątpliwości, dzięki 🙂

  Odpowiedz
 2. 1

  Aurora

  Hej, ja mialem okazje przetestowac tajski mobilny internet w polnocno wschodniej czesci kraju. Miesiac na rowerze i internet dostepny wszedzie, nawet na kompletnym zadupiu. Rozmowy ze znajomymi na srodku jakiegos pola nad Mekongiem…pozazdroscic.

  Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *