Monitoring wysokiej rozdzielczości – AHD czy IP

Monitoring wysokiej rozdzielczości – AHD czy IP
2015-09-16 1 Comment Systemy monitoringu Tech Blog

Zanim zajmiemy się porównaniem technologii, wyjaśnijmy co kryje się po sformułowaniem Monitoring wysokiej rozdzielczości.

W teorii: „Jest to zbiór urządzeń nadzoru wizualnego (niekiedy wraz z audio oraz dodatkowymi elementami), umożliwiający podgląd oraz rejestrację obrazu w rozdzielczościach 720p HD lub wyższych, nieosiągalnych przez rozwiązania analogowe.
Wysoka rozdzielczość niesie ze sobą znacznie lepszą jakość obrazu oraz większą ilość szczegółów rejestrowanych przez kamery.
Poruszając temat monitoringu wysokiej rozdzielczości, napotykamy na swojej drodze kilka technologii, w tym dwie, na które szczególnie trzeba zwrócić uwagę – IP oraz AHD.
Jednak która z nich będzie odpowiednia do naszych potrzeb?

Zacznijmy od krótkiego opisania obydwu technologii:

1. Monitoring AHD

ahd-monitorowanyJest to technologia, która pojawiła się na naszym rynku względnie niedawno, jednak jest ona bezpośrednią ewolucją technologii analogowej. Główna zasada działania jest identyczna, kamera wysyła obraz przewodem BNC (obecnie częściej 2 żyłami przewodu UTP) do rejestratora, który sygnał przetwarza, rejestruje oraz wyświetla. Główną zmiana jest jednak rodzaj sygnału, w jakim kodowany jest obraz.
Kamery wyposażone zostały w przetworniki cyfrowe, dzięki czemu wysyłają sygnał cyfrowy, pozbawiony ograniczeń jakościowych związanych z charakterystyką sygnału ciągłego. Rejestrator zaś nie przeprowadza konwersji sygnału analogowego na cyfrowy, a jedynie przetwarza odebrany sygnał, umożliwiając jego zapis czy wyświetlenie.
Dużą zaletą urządzeń działających w tej technologii jest kompatybilność z technologią analogową. Kamery oraz rejestratory AHD są w stanie w razie potrzeby pracować w trybie analogowym.

2. Monitoring IP

ip-cctv-monitorowanyMonitoring IP pojawił się na rynku wcześniej, niż AHD, i był jednym z pierwszych, który mógł przetwarzać obraz wysokiej rozdzielczości. Pominięto bowiem istniejące wówczas ograniczenie do przesyłania tradycyjnym sposobem jedynie sygnału analogowego. Kamery wyposażono w moduły sieciowe, dzięki którym były w stanie przesyłać sygnał cyfrowy wykorzystując infrastrukturę sieciową.
Rozwiązanie to dawało możliwość przesyłu obrazu w znacznie wyższej rozdzielczości oraz jakości, jednak napotkało na swojej drodze kilka problemów.
Najczęstszymi z nich są opóźnienia w przesyle sygnału z kamer oraz problemy z konfiguracją.

Monitoring IP czy Monitoring AHD – Które z rozwiązań wybrać?

Zalecamy kierowanie się w stronę technologii AHD, ze względu na niezawodność oraz brak jakichkolwiek opóźnień. Są to główne argumenty przemawiające za technologią AHD, ponieważ obie technologie pracują w rozdzielczościach 720p oraz 1080p, a przetwarzany obraz jest ostry i szczegółowy (zwłaszcza w przypadku 1080p full HD).

W technologii IP bardzo często występują opóźnienia związane z pracą sieci, zwłaszcza, kiedy nie jest ona stworzona na wyłączność monitoringu. Jednak w sytuacji, w której nie zależy nam na podglądzie w czasie rzeczywistym, a chcemy rejestrować kilka odległych miejsc na jednym rejestratorze (np. ogólny nadzór nad kilkoma placówkami), monitoring IP wpasuje się w ten koncept idealnie, dzięki możliwość pracy poprzez rozległą sieć. Liczyć się jednak musimy z opóźnieniami obrazu, mierzonymi nawet w minutach.

Obie technologie znajdują swoich zagorzałych zwolenników jak i przeciwników, jedno jest pewne.

Bez względu na to jaką technologię wybiorą Państwo dla swoich potrzeb my zaoferujemy Monitoring AHD, lub Monitoring IP w najlepszych cenach

Tagi
Leave Comment
 1. 1

  monitoring Katowice

  Bardzo ciekawy artykuł.
  Obecnie dostępnych jest wiele rozwiązań, jakie przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa.
  Tanim sposobem na jego wykonanie jest zakup sprzętu w technologii AHD.
  Dla najbardziej wymagających jest alternatywa w postaci systemów kamer megapikselowych.

  Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *