Monitoring analogowy

Monitoring analogowy
2015-06-24 Brak komentarzy Systemy monitoringu Tech Blog

Analogowa technologia przesyłu obrazu istnieje na naszym rynku już od wielu lat i jest nam dobrze znana. Prawie w każdym domu jest telewizor, kilka lat temu jeszcze analogowy, obecnie zastępowany telewizorami pracującymi w technologii cyfrowej (Plazmy, LCD, LED, OLED itp.). Do niedawna obowiązującym standardem przesyłu sygnału telewizyjnego w naszym kraju był standard analogowy, obecnie wyparty przez technologię cyfrową. Podobnie rzecz wygląda w kwestii monitoringu analogowego.

Zacznijmy od początku, czyli od działania kamery analogowej.
Podstawowa kamera analogowa posiadająca minimum elementów składa się z matrycy światłoczułej, przetwornika analogowego, obiektywu oraz obudowy. Światło przez obiektyw trafia na matrycę, gdzie jest odbierane i przerabiane na impulsy elektryczne. Te następnie przetwarzane są na dwuwymiarowy sygnał ciągły, podawany na wyjściu wideo.

Na tym etapie obraz w postaci sygnału analogowego opuszcza kamerę i poprzez dwużyłowy kabel sygnałowy (tzw. antenowy) lub obecnie częściej stosowany kabel UTP (odpowiednio 2 żyły z 8 żyłowego przewodu) jest przesyłany do rejestratora.

Tradycyjne, spotykane już głównie w muzeum rejestratory po odebraniu tego sygnału zapisywały go na taśmach magnetycznych w czystej postaci, jednak obecnie stosuje się w rejestratorach odpowiednie przetworniki sygnału analogowego na sygnał cyfrowy. Umożliwia to zapis na dysku HDD, jednoczesne odtwarzanie oraz podgląd.
Jest to rozwiązanie skuteczne oraz technologicznie proste, a co za tym idzie, tanie, jednak posiadające też swoje wady. Ponieważ przetwarzany oraz przesyłany sygnał jest analogowy, posiada on stosunkowo niską jakość związaną z fizycznymi ograniczeniami sygnału stałego.

Nawet na obecnym etapie rozwoju elektroniki, najlepszą rozdzielczość, jaką można uzyskać po przetworzeniu sygnału analogowego wynosi 960H (960 x 576), która w stosunku do dzisiejszych potrzeb (wysoka jakość obrazu, możliwość powiększenia, duża szczegółowość) jest często niewystarczająca.
Obecne monitory czy telewizory działają w rozdzielczości minimum 720p (1280×720), a częściej FULL HD (1960×1080) niewystarczającą jakość kamer i rejestratorów analogowych łatwo dostrzec w szczególności na telewizorach powyżej 30 cali .

Reasumując, monitoring analogowy jest obecnie rozwiązaniem powoli przechodzącym do historii w związku na swoje ograniczone, maksymalne możliwości. Jedynymi powodami jakie stoją za możliwością zakupu monitoringu analogowego jest cena i oczywiście „poziom wiedzy” klienta.

W jednym z kolejnych tematów postaramy się przedstawić bezpośredniego następne tzw. analogów – technologię AHD – która od niedawna podbija rynek, oferując obraz w wysokiej jakości wykorzystując sprawdzone rozwiązania z technologii analogowej.

Jeżeli pomimo naszego wpisu nadal interesuje cię Monitoring analogowy zachęcamy do zakupów w naszym sklepie.

Tagi

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *