Kąt widzenia w kamerach monitoringu

Kąt widzenia w kamerach monitoringu
2015-05-22 2 komentarze Poradnik naczelny

Kąt widzenia kamery: z czego się bierze, jak sprawdzić kąt danej kamery, czy szerzej znaczy lepiej.
Na te pytania odpowiemy w dzisiejszym temacie poświęconym optyce kamer monitoringu.

Aby przejść do bezpośrednich odpowiedzi, zastanówmy się jak działa kamera, czyli jaka jest droga od zastanego obrazu do sygnału wysyłanego przez kamerę.
Z fizycznego punktu widzenia obraz, jest to zbiór wiązek światła odbitych od przedmiotów, odebranych oraz zinterpretowanych przez nasz organ wzroku.

Kamera działa identycznie, jednak zamiast siatkówki jest matryca z przetwornikiem, zamieniająca światło na sygnał, a zamiast soczewki – obiektyw. Oba te elementy wpływają na kąt widzenia, u człowieka wielkość tych elementów jest praktycznie stała, dlatego każdy człowiek posiada niemal identyczny kąt widzenia (pomijając wady wzroku), w kamerach zaś mogą się one różnić zależnie od zastosowanych elementów.

Pierwszym elementem znacznie wpływającym na kąt widzenia jest rozmiar matrycy (przetwornika), im większa matryca, tym większy kąt widzenia przy identycznych pozostałych elementach. Dla obiektywu 2.8mm różnica między często spotykanymi matrycami kształtuje się następująco:

1/4″ ~ 65 stopni
1/3″ ~ 82 stopni
1/2.8″ ~ 90 stopni

Jak widać, dla tego samego obiektywu, różne wielkości matryc mają znacznie odbiegające od siebie kąty widzenia.

Kolejnym elementem bezpośrednio wpływającym na kąt widzenia kamery jest, jak już ustaliliśmy, ogniskowa obiektywu.
Pośród posiadanych w naszym asortymencie produktów, znaleźć można kamery posiadające obiektywy o stałej ogniskowej 2.8mm, 3.6mm oraz o zmiennej ogniskowej z przedziału 2.8mm – 12mm.

W celu przybliżenia różnic pomiędzy tymi ogniskowymi, podstawmy do obliczeń rozmiar matrycy SONY EXMOR – 1/2.8″:

2.8mm ~ 90 stopni
3.6mm ~ 72 stopnie
6   mm ~ 46 stopni
12 mm ~ 24 stopnie

Wyniki mówią same za siebie, ale co to oznacza w praktyce?
Oznacza to dokładnie, że jak chcemy widzieć szerzej, wybieramy kamerę z matrycą jak największą, oraz ogniskową jak najmniejszą (np. http://monitorowany.com/wandaloodporna_kamera_AHD-H_Kenik_1080p_SONY_EXMOR_szerokokatna)
Dzięki takiemu zabiegowi jesteśmy w stanie obserwować na przykład cały teren dookoła, pokrywając 360 stopni, ustawiając 4 kamery w okręgu w jednym punkcie – rozwiązanie idealne na zastąpienie kamery obrotowej, która w razie zdarzenia może patrzeć się akurat w inną stronę.

Jednak pamiętać należy, że im większy kąt widzenia kamery, tym pozornie mniejsze obiekty w centrum obrazu oraz obiekty na krawędziach obrazu są rozciągnięte. Oczywiście w kamerze z mniejszym kątem po prostu byśmy nie widzieli tych rozciągniętych obiektów, jednak ważniejszym aspektem jest pomniejszenie obiektów w centrum obrazu, zwłaszcza jeśli mówimy o kamerach w technologii analogowej posiadającej stosunkowo niską jakość szczegółów.

Należy poważnie zastanowić się, jaki kąt widzenia będzie odpowiedni do danego miejsca. Na przykład do ogólnej obserwacji niewielkiego pomieszczenia lepiej nada się kamera szerokokątna, a do obserwacji wjazdu, gdzie chcemy odczytać rejestrację oraz rozpoznać kierowcę lepiej ustawić kamerę nieco dalej, jednak z większą ogniskową, dzięki czemu będziemy widzieć mnóstwo szczegółów w centrum obrazu, pomijając nieinteresujące nas jego brzegi.

Bardzo dobrym rozwiązaniem, dostępnym w posiadanych przez nas kamerach, jest możliwość regulowania zbliżenia podczas montażu w zakresie 2.8 mm – 12mm. Dzięki temu jesteśmy w stanie dostosować kąt widzenia idealnie to danego miejsca oraz potrzeb.
http://monitorowany.com/wandaloodporna_tubowa_kamera_AHD-H_Kenik_z_regulowanym_katem
http://monitorowany.com/wandaloodporna_kopolkowa_kamera_AHD-H_Kenik_z_regulowanym_katem

Jeżeli nie jesteś pewien jakie kamery w pełni zaspokoją Twoje potrzeby, skontaktuj się z nami. Dobierzemy wszelkie elementy monitoringu dopasowane do Twoich potrzeb.

Tagi
Leave Comment
 1. 1

  Jolka

  Hej, osobiście absolutnie zgadzam się z powyższym !

  Odpowiedz
 2. 1

  Iza

  Hej, osobiście absolutnie zgadzam się z Twoim tekstem
  !

  Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *