Kamera analogowa z podświetleniem IR

Kamera analogowa z podświetleniem IR
2015-02-11 Brak komentarzy Słownik naczelny

Wraz z powstaniem pierwszych kamer oraz odbiorników telewizyjnych, zaistniała idea wykorzystania tej technologii w przemyśle, w końcu dobrze jest widzieć co się dzieje w naszej firmie, nie musząc osobiście jej nadzorować. Tak powstały pierwsze systemy nadzoru wideo CCTV, które znacznie ewoluowały od tamtego czasu, jednak sposób przesyłania obrazu pozostał ten sam, jedynie rejestratory zostały przystosowane do zamiany otrzymanego sygnału analogowego na sygnał cyfrowy i zapisywania ich na dysku HDD, zamiast w postaci analogowej na taśmach czy kasetach.
Jest to rozwiązanie niezawodne, w końcu dopracowywane przez tyle lat, a w związku z rozpowszechnianiem się technologii cyfrowej i zyskało w oczach klientów pod względem cenowym.

Skoro wiemy już, jak działa standard analogowy, skupmy się na budowie oraz działaniu kamer pracujących w tej technologii.
Sama kamera składa się z matrycy, obiektywu, oraz obudowy. Jest to absolutne minimum, jednak większość obecnie dostępnych kamer analogowych wyposażona jest w podświetlenie IR (podczerwone) wraz z czujnikiem światła. Dają one możliwość automatycznego przełączenia kamery w tryb nocny oraz załączenie podświetlenia, nie widzianego gołym okiem, które kamera może zarejestrować jako zwykłe światło, po czym przetworzyć na obraz widzialny przez ludzkie oko. W tym celu kamera automatycznie zmienia częstotliwość odebranego światła, dostosowując je do spektrum odbieranego przez człowieka. Jedynym minusem tego zabiegu jest utrata kolorów rejestrowanego obrazu, jednak daje to możliwość widzenia w całkowitej ciemności bez potrzeby montowania dodatkowego oświetlenia.

Jak każe inne światło, to podczerwone również posiada swój ograniczony zasięg zależny od źródła. Kamery wyposażone w podświetlenie IR mają zwykle określony zasięg promiennika zapisany w specyfikacji technicznej. Działa to dokładnie jak w przypadku latarek ledowych, tyle że my gołym okiem tego światła nie widzimy. Dodatkowo promienniki na ogół dostosowywane są do kamer, w których są zastosowane. Oznacza to, iż producenci starają się dbać o to, by podświetlenie działało w całym kącie widzenia kamery oraz optymalnym zasięgu.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *